Започва изграждането на нови брегови центрове за управление на корабния трафик във Варна и Бургас

25 Юни 2013

В навечерието на празника на моряка, обявен от Международната морска организация при ООН, Бургас, в присъствието на министъра на транспорта, информационните
технологии и съобщенията г-н Данаил Папазов и кмета на Община Бургас г-н Димитър Николов официално бе подписан договора за проектиране и изграждане на сградите на бреговите центрове за управление и информационно обслужване на корабоплаването в Бургас и Варна.
IMG 0039Трафик-кулите в двата най-големи български пристанищни центрове ще бъдат изградени по проект: „Информационна система за управление трафика на плавателни съдове (VTMIS) - фаза 3”, финансиран по приоритетна ос 4 „Подобряване на корабоплаването по морските и вътрешноводни пътища” на оперативна програма „Транспорт” 2007-2013 г. Основните функции на изгражданата система за управление на корабния трафик VTMIS са:
  • наблюдение на корабоплаването с цел координиране действията на корабите, плаващи в морските пространства на Република България, с оглед избягване възникването на ситуации, които могат да доведат до аварии, сблъскване, засядане и потъване на кораби;
  • управление на корабния трафик във VTS зоните на Република България;
  • засилено наблюдение на кораби, които представляват опасност за корабоплаването, сигурността на човешкия живот на море и околната среда;
  • събиране, съхраняване и предоставяне на информация, придобита чрез системата за докладване в морските пространства на Република България, на други български и чужди компетентни органи и заинтересувани лица;
  • събиране, съхраняване и предоставяне на информация за метеорологичната обстановка в пристанищата и подходните канали;
  • разпространяване на информация за морска безопасност;
  • осигуряване на комуникация между корабите и бреговите служби;
  • осъществяване на обмен на данни с европейските системи за морска безопасност и сигурност.
       За изпълнение на тези функции Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" изгражда и поддържа в цялата крайбрежна зона техническа и инженерна инфраструктура - терени, масивни и модулни сгради за оборудване, метални съоръжения за антенни устройства, електрозахранвания, пътни връзки.
В резултат от изпълнението на проекта ще да бъде разширена и доокомплектована сега функциониращата й част, така че да обхваща цялата брегова ивица и да даде възможност за интегриране на всички комуникационни подсистеми в единна национална морска информационна система.
Чрез проведена открита процедура, обявена по реда на ЗОП с предмет „Проектиране и изграждане (инженеринг) и обзавеждане на сгради за брегови центрове за управление и информационно обслужване на корабоплаването”, е избран изпълнителят – Консорциум „Мидия – Диана Комерс”. Стойността на възложените дейности е: 3 767 700,00 лв. (без ДДС). Очаква се двете трафик-кули да бъдат завършени до края на юни 2014 г.
Всеки от бреговите центрове за управление и информационно обслужване на корабоплаването осъществява наблюдение за спазване на системата за движение в морските пространства на Република България, приета от Международната морска организация; събира на информацията, придобита чрез системата за докладване в морските пространства на Република България; осъществява наблюдение на корабоплаването и координация действията на корабите, плаващи в морските пространства на Република България, с оглед избягване възникването на ситуации, които могат да доведат до аварии, сблъскване, засядане и потъване на кораби, координиране на действията при търсене и спасяване на човешки живот на море, предприемане на действия в случай на морски произшествия; извършва засилено наблюдение на кораби, които представляват опасност за корабоплаването, сигурността на човешкия живот на море и околната среда; организира движението на корабите с цел осигуряване заставането и стоенето на котвените места и ефективен контрол на корабния трафик и дава на препоръки относно предприемане на маневри, следване на курс, както и спазване на определена скорост.IMG 0052
Архитектурното оформление на бреговите центрове за управление и информационно обслужване на корабоплаването в Бургас и Варна ще бъде избрано след обществено обсъждане. Това каза министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Данаил Папазов по време на церемонията по подписване на договорите за проектиране и изграждане на двете кули в гр. Бургас. В следващите дни идейните проекти за брегови центрове ще бъдат изложени за обсъждане и в процеса на работно проектиране ще бъдат отчетени направените препоръки и предложения.
Министър Данаил Папазов подчерта значимостта на информационната система за гарантиране безопасността на корабоплаването в черноморския регион и важното място на оперативните центрове, които ще се помещават в бъдещите трафик-кули. По думите му двете съоръжения ще работят в пълна комуникационна съвместимост и това е добър знак за бъдещите проекти, свързани с развитието на българския воден транспорт, които трябва да бъдат изграждани в партньорство между двата големи пристанищни града.
В рамките на проекта се изграждат и 14 други комуникационни обекти – част от системата. Цялостното управление на системата за контролна корабния трафик е нормативно възложено на ДП „Пристанищна инфраструктура”, Направление „Ръководство на корабния трафик-Варна”.