Центърът за речни информационни услуги в Русе е сред кандидатите за „Сграда на 2015 г.”

18 Декември 2014

Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски откри новия Център за речни информационни услуги в Русе и връчи на генералния директор на ДППИ разрешението за ползване на сградата. Инвестицията е в размер на близо 6 милиона лева, осигурени от Европейския фонд за регионално развитие и държавния бюджет чрез Оперативна програма „Транспорт 2007 – 2013 г.”

DSC 6018Центърът ще съсредоточава управлението на речната информационна система в българската част на река Дунав, която се изгражда в рамките на проект, финансиран със средства от ЕС.

            В сградата е разположен високотехнологичен център за управление на корабния трафик, многофункционални зали за тренажор, обучение на специалисти и зала за работа на кризисен щаб при произшествия във водния транспорт. На територията на RIS-центъра (River information Services) са разположени комплекс от системи, които максимално използват "зелени" енергоизточници и собствен фотоволтаичен парк, който може да доставя почти цялата необходима електроенергия за нормалното функциониране на сградата.

При проектирането на Центъра за речни информационни услуги в Русе е проучен опита на повече от 20 държави, сред които водещи в областта на водния транспорт – Белгия, Великобритания, САЩ, Япония, Холандия, Португалия, както и практиките в останалите дунавски страни. България е седмата държава по течението на река Дунав, която въвежда в експлоатация подобен оперативен център за контрол на трафика и първата, която изгражда специализирана самостоятелна сграда за управление на речните информационни услуги.

DSC 6038Проектът „Създаване на речна информационна система в българската част на река Дунав – БУЛРИС” е един от най-сложните в рамките на Оперативна програма „Транспорт 2007 – 2013 г.” Той включва проектиране и строителни дейности, доставка на хардуерно, комуникационно, радиорелейно оборудване, радиотелефонна система, система за контрол, наблюдение и управление и др. В началото на 2014 г. приключи изграждането на основната комуникационна инфраструктура, монтажа на основното оборудване и програмното разработване на системата. Изградени и оборудвани са 16 комуникационни точки, разположени по протежението на р. Дунав на територията на областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Велико Търново, Русе и Силистра. От 04.01.2014 г. речната информационна система в българската част на река Дунав - БУЛРИС е в действие, а от днес обслужването й се извършва в Центъра за речни информационни услуги – Русе.